Munkabiztonsági vezetői utasítás

I. fejezet

1.0. A Szövetkezetben a biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés érdekében a Munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény és végrehajtására kiadott ágazati szabályozások alapján az alábbi munkabiztonsági és foglalkozás-egészségügyi rend érvényesül.

A Munkabiztonsági Vezetői Utasítás tartalmazza mindazokat az általános követelményeket és a munkavégzés személyi és tárgyi feltételeit, melyek az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei.

2.0. Törvény hatálya: A törvény hatálya kiterjed minden szervezett munkavégzésre, függetlenül attól, hogy az milyen szervezeti vagy tulajdoni formában történik.

3.0. Területi hatálya: A Szövetkezet minden telephelyére és munkavégzési területére.

4.0. Személyi hatálya: Saját és más gazdálkodó szervezetnél dolgozó tagjaira, alkalmazottaira.

5.0. Időbeni hatálya: 2003.év június hó 30.nap

P. H.

 

 

.......................................................

 

Cégtulajdonos

 

II. fejezet

Munkabiztonsági ügyrend

1.0. Magánvállalkozás tulajdonosának  munkabiztonsággal kapcsolatos feladatai

1.1. Az objektív felelősség fenntartása mellett kinevezi a munkabiztonság irányításáért felelős vezetőt.

1.2. Dönt a munkavállalók munkabiztonsággal kapcsolatos észrevételeinek érdemi elbírálásáról.

1.3. Intézkedik arról, hogy a munkabalesetet szenvedő munkavállalók jogos kárigényüket 30 napon belül a Magánvállalkozástól megkapják.

1.4. Hatályba lépteti a Munkabiztonsági Vezetői Utasítást.

2.0. Munkabiztonsági és foglalkozás-egészségügyi irányítást ellátó vezető feladatai (cégtulajdonos látja el)

2.1. Gondoskodik a létesítmény és munkahelyek, valamint termelőeszközök rendszeres ellenőrzéséről, azok biztonságos üzemeltetésének feltételeiről, a veszélyek és ártalmak megszüntetéséről, az egészséget nem veszélyeztető munkakörülmények fejlesztéséről.

2.2. Intézkedik a foglalkozás-egészségügy előírásainak betartásáról.

2.3. Gondoskodik a jogszabályban meghatározott munkabiztonsági szaktevékenység körébe kötelezett feladatok elvégeztetéséről, és a végrehajtási utasításban meghatározott munkabiztonsági munkakör ellátásának biztosításáról.

2.4. Intézkedik a munkavédelmi szaktevékenység hatálya alá tartozó feladatok megvalósításáról, és a munkabiztonsági feladatok folyamatos ellátásáról.

2.5. Közreműködik a munkabalesetek és súlyos munkabalesetek kivizsgálásában, szakmai segítséggel elősegíti a vizsgálatok menetét és az ok-okozati összefüggéseinek feltárását.

2.6. Gondoskodik a veszélyes létesítmény, berendezés munkabiztonsági üzembe helyezéséről és a minősítésre kötelezett termelőeszköz minősítéséről.

2.7. Nyilvántartást vezet a szabványossági, érintésvédelmi mérésekről, és az idevonatkozó MSZ-oknak megfelelő időszakos mérését elrendeli.

2.8. Figyelemmel kíséri a biztonsági felülvizsgálatok időpontjait és elvégzésükre intézkedést tesz.

2.9. Részt vesz a külső és belső munkabiztonsági ellenőrzéseken, annak tényfeltárását dokumentációkkal elősegíti és intézkedik a feltárt hiányosságok határidőre történő kijavítására vagy megszüntetésére.

2.10. Munkavédelmi képviselő vagy munkavédelmi bizottság megválasztása esetén a törvényben foglaltak szerint jár el.

3.0. Gazdasági igazgató – Főkönyvelő

3.1. Gondoskodik a kollektív és egyéni védőfelszerelések, védőruhák beszereztetéséről, elszámolásuk, kiadásuk, nyilvántartásuk rendjének kialakításáról, a pénzeszközök biztosításáról.

3.2. Biztosítja a munkavállalók számára a védőital és a tisztálkodószerek beszerzésének anyagi feltételeit.

3.3. Intézkedik a munkabiztonsági ismeretek elsajátításához szükséges felvilágosító jellegű propagandaanyagok pénzügyi feltételeiről.

4.0. Munkaügyi és tb-ügyintéző feladatai

4.1. A Népjóléti Miniszteri rendelet értelmében gondoskodik az új belépő munkavállalók előzetes foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatokra küldéséről és azt nyilvántartja.

Figyelemmel kíséri az időszakos foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok érvényességét.

4.2. Új belépők munkába állásánál figyelemmel kíséri a nők és fiatalkorúak alkalmazására vonatkozó tilalmi jegyzéket.

4.3. Nyilvántartást vezet a baleseti eredetű táppénzes állományú esetekről, munkabaleseti kód esetén értesíti a munkabiztonsági vezetőt.

4.4. A baleseti jegyzéket havonta egyezteti a munkabiztonsági vezető munkabaleseti nyilvántartásával.

4.5. Nyilvántartja a baleseti eredetű táppénzes állományban lévőket.

5.0. Munkabiztonsági vezető – munkabiztonsági szaktevékenységet végző feladatai

– Munkabiztonsági Vezetői Utasítás elkészítése.

– Munkabiztonsági vizsgáztatás előkészítése, megszervezése, tematika összeállítása, vizsga lebonyolítása.

– Munkabiztonsági elméleti és gyakorlati oktatás tananyagának elkészítése, oktatást végző vezetők felkészítése, továbbképzése.

– A Munkabiztonsági Vezetői Utasításban foglalt munkavédelmi szemlén való részvétel, jegyzőkönyvkészítés.

– Veszélyes létesítmény, gép, berendezés munkavédelmi üzembe helyezési eljárásának megszervezése, szakvélemény készítése, aláírásra való előkészítése.

– Hatósági eljáráson, ellenőrzésen való közreműködés.

– Munkabaleset és foglalkozási megbetegedés kivizsgálásában személyes részvétel, jegyzőkönyvkészítés, nyilvántartás vezetése.

– Munkabalesetből, foglalkozási megbetegedésből eredő kárigények elbírálásához szakvélemény adása.

– Ellátja a munkabiztonsági szaktevékenységi feladatokat.

6.0. Közvetlen vezető feladatai

6.1. Felelős a hatáskörébe tartozó terület egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkafeltételeinek kialakításáért.

6.2. Köteles az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés során mutatkozó hiányosságok megszüntetésére intézkedést tenni.

6.3. Gondoskodik, hogy a munkavégzés során bekövetkezett sérüléseket a sérülési naplóba bevezessék. A munkakieséssel járó munkabalesetet közvetlen felettesének jelenteni.

6.4. Végzi az előzetes és ismétlődő gyakorlati oktatásokat, s azt dokumentálja.

6.5. Megköveteli az egyéni és kollektív védőeszközök használatát, és a mellékletben felsoroltak alapján biztosítja a munkavállalók részére.

6.6. Naponta ellenőrzi az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi és tárgyi feltételének meglétét, ezek hiányában a munkavégzést megtiltja.

6.7. Megszervezi a műszak befejezése után a gépek és berendezések áramtalanítását, és ellenőrzi, hogy tűzveszélyre utaló helyzet nem maradt-e vissza.

III. fejezet

A munkáltató kötelességei és jogai az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításában

1.0. Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a Magánvállalkozás köteles a munkabiztonsági szaktevékenység ellátására megfelelő képesítéssel rendelkező személyt biztosítani, valamint:

– a szükséges utasításokat kellő időben a munkavállalónak megadni;

– rendszeresen meggyőződni arról, hogy a munkafeltételek megfelelnek-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseknek;

– a munkavégzés körülményéhez igazodó, illetve az azzal összefüggő veszélyek figyelembevételével megfelelő eszközöket biztosítani a munkavállalók részére;

– a tudomására jutott rendellenességet, illetve az egészséget veszélyeztető munka végzésével kapcsolatos bejelentést haladéktalanul kivizsgálni, a szükséges intézkedéseket megtenni, az érintetteket értesíteni és a közvetlen veszély esetén a munkavégzést leállítani;

– a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések esetén az előírásoknak megfelelően eljárni;

– biztosítani a védőeszközök rendeltetésszerű használhatóságát, védőképességét, kielégítő higiéniás állapotát, a szükséges tisztítását, karbantartását, pótlását.

IV. fejezet

A munkavállalók kötelességei és jogai az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításában

1.0. A munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munka végzésére vonatkozó szabályok megtartásával végezhet munkát.

Így különösen köteles

– a rendelkezésére bocsátott munkaeszközök biztonságos állapotáról a tőle elvárható módon meggyőződni, azt rendeltetésének megfelelően és a munkáltató utasítása szerint használni, a számára meghatározott karbantartási feladatokat elvégezni;

– az egyéni védőeszközt rendeltetésének megfelelően használni és a tőle elvárható tisztításáról gondoskodni;

– a munkavégzéshez az egészséget és a testi épséget nem veszélyeztető ruházatot viselni;

– munkaterületén a fegyelmet, a rendet és a tisztaságot megtartani;

– a munkája biztonságos elvégzéséhez szükséges ismereteket elsajátítani és azokat a munkavégzés során alkalmazni;

– a részére előírt orvosi – meghatározott körben pályaalkalmassági – vizsgálaton részt venni;

– a veszélyt jelentő rendellenességet, üzemzavart tőle elvárhatóan megszüntetni, vagy erre intézkedést kérni a felettesétől;

– a balesetet, sérülést, rosszullétet azonnal jelenteni.

1.1. A munkavállaló jogosult megkövetelni a munkáltatójától

– az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit, a veszélyes tevékenységhez a munkavédelemre vonatkozó szabályokban előírt védőintézkedések megvalósítását;

– az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretek rendelkezésére bocsátását, a betanuláshoz való lehetőség biztosítását;

– a munkavégzéshez munkavédelmi szempontból szükséges felszerelések, munka- és védőeszközök, az előírt védőital, valamint tisztálkodószerek és tisztálkodási lehetőség biztosítását.

1.2. A munkavállalót nem érheti hátrány az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében történő fellépéséért, illetve a munkáltató vélt mulasztása miatt jóhiszeműen tett bejelentéséért.

1.3. A munkavállaló jogosult megtagadni a munkavégzést, ha azzal életét, egészségét vagy testi épségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Ha a munkáltató utasításának teljesítésével másokat veszélyeztetne közvetlenül és súlyosan, a teljesítését meg kell tagadnia.

1.4. Az 1.3. bekezdésben meghatározott veszélyeztetésnek minősül különösen a szükséges védőberendezések, az egyéni védőeszközök működőképtelensége, illetve hiánya.

V. fejezet

Munkabiztonsági oktatások rendje

1.0. A Magánvállalkozásnak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló

a) munkába álláskor;

b) munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor;

c) munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszközök üzembe helyezésekor;

d) új technológia bevezetésekor

elsajátítsa és a foglalkozás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.

A munkabiztonsági oktatásban előírt ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható.

Magánvállalkozáson belüli oktatás rendjét a melléklet tartalmazza.

VI. fejezet

Munkabiztonsági szaktevékenység

– munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazása

1.0. Az 1993. évi XCIII. törvényben meghatározott és alant felsorolt munkabiztonsági szaktevékenységi feladatokat kizárólag munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személy végezheti el:

a) veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológiai üzembe helyezése;

b) 1993. évi XCIII. tv. 21. § (2) bekezdésében foglalt vizsgálat;

c) egyéni védőeszköz juttatásának belső rendje;

d) súlyos munkabaleset, valamint

e) az olyan – munkaeszköz, illetve technológia által okozott – munkabeleset, amely kettőnél több személy egyszerre, egy időben, azonos helyen történő sérülését vagy más egészségkárosodás okozta.

1.1. A Magánvállalkozás az 1993. évi XCIII. tv. és a végrehajtására kiadott 5/1993. (XII. 26.) MüM rendeletben meghatározott veszélyességi osztályhoz, munkavállalói látszámhoz igazodóan a rendeletben megjelölt időtartamra és képesítési feltételekkel köteles munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt foglalkoztatni az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatainak teljesítése érdekében.

A Magánvállalkozás figyelembe véve az 1993. évi XCIII. tv. és végrehajtási rendeleteit, 1.0. és az 1.1. pontok teljesítését, szerződéses jogviszony keretén belül valósítja meg.

VII. fejezet

Munkavédelmi eljárások rendje,

munkavédelmi üzembe helyezés

1.1. A munkavédelmet irányító vezető a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszközök technológiai üzemeltetését írásban köteles elrendelni.

1.2. Az üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat munkaeszköz esetében a munkavédelmi megfelelősségét igazoló tanúsítás, hatósági felügyelet alá tartozó létesítményre, munkahely, munkaeszköz esetében a hatósági engedély megléte.

1.3. Az előírt rendelkezéseket kell alkalmazni a veszélyes munkaeszköz és technológiai újraindítás esetén is.

1.4. Veszélyes munkaeszközt, technológiát, annak munkavédelmi üzembe helyezéséig az üzemeltető munkáltató próba vagy kísérleti jelleggel – kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában – legfeljebb 180 nap időtartamra üzemeltethet.

1.5. A fenti vizsgálatok elvégzése munkabiztonsági tevékenységnek minősül.

1.6. A munkavédelmi üzembe helyezési eljárásokat a melléklet tartalmazza.

1.7. A biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni

– a mellékletben felsorolt munkaeszközöket,

– azt a gépet, amelynek gyártásához vagy üzembe helyezéséhez hatósági engedély szükséges, illetve felülvizsgálatát jogszabály, szabvány vagy üzemeltetési dokumentációja előírja.

1.8. A felülvizsgálatokat a Magánvállalkozásnak ötévenként kell elvégeztetnie, ha jogszabály, szabvány vagy üzemeltetési dokumentáció más időszakot nem ír elő.

1.9. A Magánvállalkozásnak gondoskodnia kell arról, hogy a gép állandó tartozéka, a biztonságos használatához szükséges magyar nyelvű üzemeltetési dokumentáció biztosítva legyen.

2.0. Munkabiztonsági ellenőrzés és szemlék rendje

2.1. A Magánvállalkozás munkavédelmét közvetlenül irányító vezető az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében köteles évente teljes körű ellenőrzést tartani.

Az ellenőrzésen részt kell venni

– a munkavédelmi vezetőnek,

– közvetlen munkahelyi vezetőnek.

2.2. Az ellenőrzés tapasztalatait jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

2.3. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell

– a szemlén részt vevők nevét és beosztását;

– a megszemlélt egység megnevezését és az ott felmerült hiányosságokat, valamint a jegyzőkönyv felvételének időpontját;

– az előző szemle során megállapított, de még meg nem szüntetett hiányosságokat;

– a megállapított hiányosságok megszüntetésére teendő intézkedéseket;

– a feltárt hiányosságok megszüntetéséért felelősök nevét és a végrehajtás határidejét.

3.0. Foglalkozás-egészségügyi szolgálat rendje

3.1. Magánvállalkozás munkavédelmét közvetlen irányító vezetője köteles az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében az 1993. évi XCIII. törvény 58. §-a alapján foglalkozás-egészségügyi szolgálatot biztosítani.

3.2. A foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladata a munkáltató felelősségének érintetlenül hagyásával a Magánvállalkozás egészséges munkakörnyezet kialakításában az egészségkárosodás megelőzésében való közreműködés.

3.3. A foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakmai irányítását az ÁNTSZ illetékes szervei látják el, ebben a körben a munkáltató a foglalkozás-egészségügyi szolgálatnál foglalkoztatottaknak utasítást nem adhat.

3.4. A foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladatait a melléklet tartalmazza.

VIII. fejezet

1.0. Egyéni védőeszközök, védőital és tisztálkodószerek juttatása

1.1. A munkafolyamatot, technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy sem a munkavállalók, sem a hatáskörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse.

1.2. Amennyiben a munkavállalót egészségkárosodás érheti, kiegészítő védelemként egyéni védőeszközt kell biztosítani.

1.3. Ha valamely munkafolyamatnál a munkavállalót többféle ártalom éri, minden egyes ártalomra külön védőfelszerelést kell biztosítani.

1.4. Az egyéni felszerelésnek kihordási ideje nincs, cseréjét az elhasználódási foka határozza meg.

1.5. Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek teljesítése helyett a Magánvállalkozás pénzbeni vagy egyéb megváltást a munkavállalónak nem adhat.

1.6. Az egyéni védőeszköz juttatásának rendjét a melléklet tartalmazza. E feladat ellátása munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül.

2.0. Védőital-juttatás rendje

(a mellékletben meghatározottak szerint)

3.0. Tisztálkodószerek juttatása

(a mellékletben meghatározottak szerint)

IX. fejezet

A munkabaleset és foglalkozási megbetegedés bejelentésének, kivizsgálásának és nyilvántartásának rendje

1.0. Munkabaleset: az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől, időpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül.

Magánvállalkozás igénybevétele során éri.

Nem tekinthető munkavégzéssel összefüggésben bekövetkező balesetnek (munkabalesetnek) az a baleset, amely a sérültet a lakásáról (szállásáról) a munkahelyére, illetve a munkahelyéről a lakásába (szállására) menet közben éri, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt.

Súlyos az a munkabaleset, amely

a) a sérült halálát (halálos munkabaleset az a baleset is, amelynek bekövetkezésétől számított 90 napon belül a sérült orvosi szakvélemény szerint a balesettel összefüggésben életét vesztette), magzata vagy újszülöttjének halálát, önálló életvezetését gátló maradandó károsodását;

b) valamely érzékszerv (vagy érzékelő-képesség) és a reprodukciós képesség elvesztését, illetve jelentős mértékű károsodását okozta;

c) orvosi vélemény szerint életveszélyes sérülést, egészségkárosodást;

d) súlyos csonkulást, hüvelykujj vagy kéz, láb két vagy több ujja nagyobb részének elvesztését (továbbá ennél súlyosabb esetek);

e) beszélőképesség elvesztését vagy feltűnő eltorzulást, bénulást, illetőleg elmezavart okozott.

1.2. A munkabalesetet és foglalkozási megbetegedést – ideértve az expozíciós eseteket – be kell jelenteni, ki kell vizsgálni és nyilvántartásba kell venni.

1.3. A  minden munkabalesetről köteles az alábbi adatokat nyilvántartani

– sérült munkaköre;

– sérülés időpontja, helyszíne, jellege;

– az esemény leírása;

– a sérült ellátására tett intézkedés;

– azt, hogy a sérült folytatta-e a munkáját;

– a bejegyzést tevő nevét, munkakörét.

1.4. A keresőképtelenséget okozó munkabalesetet haladéktalanul ki kell vizsgálni.

1.5. A kivizsgálás során nyert adatokat, tényeket a munkabaleseti jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

A jegyzőkönyvet minden sérültről külön-külön kell kiállítani 5 példányban.

1.6. A Magánvállalkozás köteles a kivizsgálás befejezésekor, de legkésôbb a tárgyhót követő hónap 8. napjáig megküldeni a jegyzőkönyvet:

a) sérültnek, halála esetén közvetlen hozzátartozójának 1 példányban;

b) halált, illetve a három napot meghaladó keresőképtelenséget okozó munkabalesetről a Fővárosi Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőségnek 1 példányban;

c) Társadalombiztosítási kifizetőhelynek, ennek hiányában az illetékes egészségbiztosítási pénztárnak 2 példányban;

d) 1 példány a Magánvállalkozás nyilvántartásába.

1.7. A súlyos munkabalesetet telefonon, telexen vagy telefaxon azonnal be kell jelenteni az OMMF Területileg illetékes Felügyelőségének.

1.8. A sérült, illetve a balesetet észlelő személy köteles a balesetet a munkát közvetlen irányító személynek haladéktalanul jelenteni.

1.9. A kirendelés, illetve munkára való átengedés esetén a munkabaleset kivizsgálására, bejelentésére és nyilvántartására vonatkozó előírási kötelezettség teljesítéséért, a sérültet foglalkoztató, munkáját közvetlenül irányító munkáltató a felelős.

A bekövetkezett balesetről a kirendelőt értesíteni kell.

1.10. A súlyos baleset kivizsgálása munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül.

2.0. Munkabalesetből, foglalkozási ártalmakból eredő károk megtérítése

2.1. A Magánvállalkozás köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkabalesetből vagy egészségügyi ártalomból bekövetkezett sérelméből keletkezett kárát. A kártérítés fokának és összegszerűségének elbírálásánál figyelembe kell venni a Munka Törvénykönyve IX. fejezetében foglalt előírásokat.

2.2. Az elnök a kivizsgált munkabalesetről készült jegyzőkönyv megküldésével egyidejűleg, de legkésőbb a sérüléstől számított 15 napon belül köteles a munkavállaló részére a rendelet szerint „KÁRIGÉNY FELHÍVÁS ÉS BEJELENTÉSI FELHÍVÁS”-t megküldeni.

2.3. A munkavállaló részéről bejelentett kárigényre vonatkozó adatokat az elnök köteles összegyűjteni. Az elnök köteles határozatot hozni, és a bejelentéstől számított 15 napon belül erről a sérültet tájékoztatni. Amennyiben a kárigény megalapozott, köteles gondoskodni arról, hogy a munkavállaló kárát a Szövetkezet 60 napon belül kifizesse akkor is, ha részéről nem történt kárigény-bejelentés.

2.4. Munkavállaló a kárigényét az elévülési időn belül – 3 év – jelentheti be.

3.0. Alkoholos állapot ellenőrzésének rendje

3.1. Az alkoholos állapotban történő munkavégzés megakadályozása érdekében szúrópróba szerint alkoholszondás ellenőrzést kell tartani.

3.2. Az alkoholszondás ellenőrzésre jogosultak

– elnök,

– munkavédelmet közvetlen irányító személy.

3.3. Az ellenőrzést az „R”-nek megfelelően bizonylatolni kell.

3.4. Amennyiben a sérült az alkoholszondás vizsgálat megállapítását vitatja, kérésére az arra illetékes egészségügyi intézménynél véralkohol-vizsgálatról kell gondoskodni.

3.5. A véralkohol-vizsgálatot írásban kell előterjeszteni és a vizsgálathoz biztosítani kell a véralkohol-vizsgálati dobozt.

X. fejezet

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi feltételei

1.0. A munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha

– annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik;

– foglalkozása az egészségét, testi épségét, illetőleg fiatalkorú egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja;

– mások egészségét, testi épségét nem veszélyezteti és a munkára alkalmasnak bizonyult.

Az egészségügyi megfelelőségről előzetes, időszakos orvosi vizsgálat alapján igazolással rendelkezik.

1.2. Az alkalmassági vizsgálatok rendjét a melléklet tartalmazza.

XI. fejezet

Munkavédelmi érdekképviselet, érdekegyeztetés

1.0. A munkavédelmi képviselő, a munkahelyi munkavédelmi bizottság.

1.1. A munkavállalók az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére jogosultak maguk közül képviselőt vagy képviselőket választani, amennyiben a Magánvállalkozásnál a foglalkoztatottak létszáma a 10 főt, illetőleg a kizárólag vagy döntően nem fizikai jellegű tevékenységet folytató munkavégzésnél a 20 főt meghaladja.

1.2. Amennyiben a munkavédelmi képviselők száma eléri a hármat, úgy munkahelyi munkavédelmi bizottságot hozhatnak létre.

1.3. A munkavédelmi képviselőnek (bizottságnak) jogait a melléklet tartalmazza.

Hatályba léptető rendelkezések

A Munkabiztonsági Vezetői Utasítás a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény és végrehajtására kiadott ágazati utasítások alapján a Magánvállalkozás önálló szakmai szabályzata, amely az elnök jóváhagyásával lép hatályba visszavonásig.

A Munkabiztonsági Vezetői Utasítás betartása kötelező, megszegésük a cselekmény vagy mulasztás, illetőleg az annak nyomán bekövetkezett esemény súlyától és jellegétől függően szabálysértési vagy büntetőeljárást vonhat maga után.

Módosításokat, illetve kiegészítéseket függelékként kell csatolni, amennyiben a módosítások a MVU egyharmadát meghaladják, új MVU-t kell készíteni.

 


I. melléklet

Munkabiztonsági oktatás rendje

A Munkabiztonsági Vezetői Utasítás V. fejezetében foglaltak alapján a következő oktatási rend alkalmazása kötelező:

A Magánvállalkozás adminisztratív munkatársai az előzetes és ismétlődő munkabiztonsági oktatásban való részvételi kötelezettségüknek oly módon tehetnek eleget, hogy a rendelkezésre bocsátott munkakörrel összefüggő munkabiztonsági ismereteket tartalmazó tananyag elsajátítását írásbeli nyilatkozattal tanúsítják.

Az írásbeli nyilatkozatot ötévenként meg kell ismételni, az időközben bekövetkezett változásoknak megfelelően átdolgozott ismeretanyag alapján.

Fizikai munkakörben dolgozók oktatási rendje:

Munkába álláskor (új belépő):

– elméleti oktatás (ismeretanyag alapján),

végzi: az új belépő felvételével megbízott személy

– gyakorlati oktatás (szakmai ismeret alapján),

végzi: a közvetlen vezető

A munkavállalót további munkabiztonsági oktatásban kell részesíteni az alábbi felsorolt esetekben:

– a munkahely vagy munkakör megváltozásakor, munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor,

– új technológia bevezetésekor,

– éves ismétlődő oktatás keretén belül.

Az ismeretek elsajátításának biztosítása – számára átadott tematika alapján – és annak megfelelő dokumentálása a közvetlen munkavezető feladata.

Az ismeretanyagok összeállítása a munkabiztonsági szaktanácsadó feladata.

II. melléklet

Foglalkozás-egészségügyi szolgálat rendje

A hatályos jogszabályok szerint jelenleg nem szabályozható.

III. melléklet

Munkavédelmi képviselő jogosultsága

A munkavédelmi képviselő jogosult meggyőződni a munkahelyeken az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek érvényesüléséről, így különösen:

– a munkahelyek, a munkaeszközök és egyéni védőeszközök biztonságos állapotáról;

– az egészség megóvására és a munkabalesetek megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról;

– a munkavállalóknak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre történő felkészítéséről és felkészültségéről.

A munkavédelmi képviselő meghatározott jogának gyakorlása keretében

– a működési területén a munkahelyekre munkaidőben beléphet, tájékozódhat az ott dolgozó munkavállalóktól;

– részt vehet a munkáltató azon döntései előkészítésében, amelyek hatással lehetnek a munkavállalók egészségére és biztonságára, ideértve az új munkahelyek létesítésére vonatkozó döntéseket is;

– tájékoztatást kérhet a munkáltatótól minden kérdésben, amely érinti az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzést;

– véleményt nyilváníthat, kezdeményezheti a munkáltatónál a szükséges intézkedés megtételét;

– részt vehet a munkabalesetek kivizsgálásában, az arra jogosult kezdeményezésére közreműködhet a foglalkozási megbetegedés körülményeinek feltárásában;

– indokolt esetben a hatáskörrel rendelkező munkavédelmi felügyelethez fordulhat.

A munkavédelmi képviselő jogosult az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő kérdésekben a munkáltatóval történő előzetes megállapodás alapján szakértőt igénybe venni, továbbá ilyen kérdésekben megbeszélést folytatni a felügyeletekkel.

Amennyiben a munkáltató a kötelezettsége keretében munkavédelmi szabályzatban határozza meg a követelmények megvalósításának módját, így e szabályzat kiadásához a munkavédelmi képviselő (bizottság) egyetértése szükséges.


 

IV. sz. melléklet

Megbízás felügyelet melletti foglalkoztatás esetén

a felügyeletért felelős személy részére

......................

csoportvezető

Megbízom Önt a Munkabiztonsági Vezetői Utasítás alapján .......................... dolgozó gumiszerelői munkakörben való foglalkoztatásának felügyeletével.

Közlöm, hogy nevezett a MVU-ban előírt elméleti és gyakorlati oktatásban részesült és a munkavégzéssel kapcsolatos ismeretekből 20...............-án tartozik beszámolni.

Felügyelet alatt való foglalkoztatása a fenti időpontig terjed. Ezen idő alatt nevezettet önálló munkavégzéssel megbízni nem szabad, munkáját biztonságtechnikai szempontból ellenőrizni és szükség esetén oktatni kell.

Nevezett az alábbi műveleteket (berendezések kezelését) még felügyelet mellett sem végezheti: ............................................................................................................................

Várpalota, 2003.június 30.

 

 

 

...................................................

 

Cégtulajdonos

 

 

...................................................

 

a felügyelettel megbízott aláírása

 


V. melléklet

Figyelmeztetés

11/2000.

.......................

részére

Megállapítottam, hogy ........................................................................................................

Ezzel a mulasztással súlyosan veszélyeztette saját és mások testi épségét, ezért figyelmeztetésben részesítem.

Utasítom, hogy munkáját jövőben a munkavédelmi előírások szerint, a kiadott rendeletek alapján végezze, mert amennyiben újabb, saját, vagy mások testi épségét veszélyeztető – munkavédelmi előírásokba ütköző – magatartást tanúsít, a MVU alapján a munkától eltiltom.

E figyelmeztetést nyilvántartásba vettem.

Várpalota, 20.........................

P. H.

 

.......................................................

 

Cégtulajdonos

 

 

 


 

VI. melléklet

Munkavégzéstől való eltiltás

18/2000.

.......................

 részére

Megállapítottam, hogy ............................................. munkavédelmi mulasztást követett el. E mulasztással ismételten veszélyeztette saját, illetve mások testi épségét. Tekintettel arra, hogy hasonló munkavédelmi mulasztásért 20.... .................-jén, 11/2000. sz. alatt már figyelmeztetésben részesítettem, a MVU-ban foglaltak alapján a munkától eltiltom. Egyidejűleg a munkavédelmi előírások megszegése miatt eljárást indítok Ön ellen.

Munkába állítás előtt kötelezem a munkájára vonatkozó munkavédelmi ismeretekből történő beszámolásra.

Az eltiltás ideje alatt munkabért nem kaphat. Munkabérének beszüntetésére értesítésem kiadásával egy időben intézkedtem.

Várpalota, 20........................

P. H.

 

.......................................................

 

Cégtulajdonos


VII. melléklet

Ittasságvizsgálati jegyzőkönyv

Felvéve: gumiszerlő műhely munkahelyen, 20.................-én ... óra ... perckor ....................... gumiszerelő ittasságának megállapítása tárgyában.

Jelen vannak: .................................... elnök vizsgálatot végző,

valamint

............................... gumiszerelő tanú

A vizsgálat AAAA1111 típusú alkoholszondával történt, a megállapított alkoholszint: ............. ezrelék

Az ittasságát a következő jelekből állapítottuk meg: szeszszag, zavaros beszéd, dülöngélő járás

A vizsgált dolgozó alkoholfogyasztásával kapcsolatban a következőket adja elő:

Éjszakába nyúló baráti összejövetelen vett részt, utána csak 2 órát aludt.

A tett intézkedés: munkából felfüggesztés

A jegyzőkönyvhöz mellékelve: alkoholszonda

k. m. f.

 

 

Tanú(k):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a vizsgálatot végző aláírása

 

............................................

 

Cégtulajdonos

 

 

 

 

A jegyzőkönyvben foglaltakat tudomásul vettem:

......................................

a vizsgált dolgozó aláírása


VIII. melléklet

Véralkohol-vizsgálati kérelem

Kerületi Rendelőintézet/kórház

Bp. I. Névtelen u. 1.

Kérem, hogy a Szövetkezet létszámába tartozó, alkoholos befolyásoltságra utaló magatartást tanúsító dolgozónk véralkohol-vizsgálatát szíveskedjenek elvégezni.

A dolgozó neve: ............................

Beosztása: gumiszerelő

Született: .........................................

Anyja neve: .............................

A 16/1986. (XII. 17.) EüM. számú utasítás értelmében a bontatlan „véralkohol-vizsgálati doboz”-t mellékelten megküldjük.

Várpalota, 20... ...................

P. H.

 

.......................................................

 

cégtulajdonos

 


IX. melléklet

Név: ...............................

Beosztás: ...........................

Lakóhely: ..........................................

Felhívás kárigény-bejelentésre

A Munka Törvénykönyv IX. fejezetében foglaltak alapján felhívom, hogy amennyiben a munkabalesetével, betegségével összefüggésben kárt szenvedett, az ezzel kapcsolatos igényét szíveskedjék mielőbb bejelenteni.

A bejelentéshez szükséges nyomtatványt mellékelem.

Tájékoztatom, hogy a kártérítés igénye kérdésében a bejelentés kézhezvételétől számított 15 napon belül döntök.

Felhívom a figyelmét, hogy a bejelentéssel indokolatlanul ne késlekedjék, mivel a kárigény az esedékességtől számított 3 év elteltével elévül, érvényesíteni később már nem lehet.

A kártérítési járadék iránti igényét pedig legkésőbb 6 hónapon belül jelentse be, mivel a járadék ennél régebbi időre csak akkor érvényesíthető, ha Önt a kárigény-bejelentésben mulasztás nem terheli.

Várpalota, 20... ...................

P. H.

 

.......................................................

 

                        cégtulajdonos

 

 


X. sz. melléklet

Kárigény-bejelentés

A 20.... ................. napján kelt felhívására közlöm, hogy a Magánvállalkozásnál elszenvedett munkabalesetemmel, foglalkozási megbetegedésemmel összefüggésben károm a következő:

a) Elmaradt jövedelem (elmaradt munkabér, egyéb jövedelem)

12 000 Ft

b) Dologi kár (ruházat, felszerelési tárgy, egyéb dologi kár)

7 000 Ft

e) Költség (ápolási költség stb.)

4 000 Ft

d) Nem vagyoni kárpótlás

10 000 Ft

Összesen:

33 000 Ft

Az a)–d) pontokban közölt károm megtérítését kérem.

Kérésem indokaiként az alábbiakat adom elő: ..............................................................

Megjegyzésem, hogy az előzőekkel összefüggésben később felmerülő káromat is haladéktalanul bejelentem.

Várpalota, 20.... ..................

 

.......................................................

 

a dolgozó aláírása


Nyilatkozat

a munkabiztonsági ismereteket tartalmazó tananyag elsajátításáról

(öt évig érvényes)

Név: ..................................

Beosztása: ..............................

Nyilatkozat napja: 20.... ..................

Oktatás tárgya:

– a munkabiztonsággal kapcsolatos jogszabályok által előírt kötelezettségek és jogok,

– helyi sajátosságok,

– előforduló veszélyforrások,

– magatartási szabályok,

– munkabaleset jelentési kötelezettségének ismertetése

Alulírott elismerem, hogy a részemre biztosított munkabiztonsági ismereteket tartalmazó tananyagot elsajátítottam, a leírtakat tudomásul vettem és azokat felelősségem tudatában végrehajtom.

...........................................

..............................................

oktatást végző aláírása

dolgozó aláírása


 

Baleseti jegyzőkönyv

A jegyzőkönyv felvételének helye: ...................................

időpontja: 20... ......................

A jegyzőkönyvet felvevő neve: ......................................

beosztása:

A sérült neve: .........................................

leánykori név: .......................................

munkaköre: ..................................

A sérülés időpontja: 20.... ..........................

helye: .........................

A sérült ellátására tett intézkedés: ......................................

A sérült folytatta-e munkáját: igen, nem

A meghallgatott személy minősége: sérült, a balesetet okozó személy, szemtanú, a sérült közvetlen vezetője

A meghallgatott személy(ek) neve: ................................

címe:.............................................

Az esemény leírása:

k. m. f.

.....................................

meghallgatott személy(ek) aláírása

 

 

 

 

 

 

Dátum: 2003. június 30.

 

                                                                                             

 

 

                                                                                               ……………………………

                                                                                                          cégtulajdonos